Badanie GBS a poród: Co powinnaś wiedzieć?

Badanie GBS a poród

Grupa B Streptococcus (GBS), znany również jako Streptococcus agalactiae, to bakteria, która może występować w organizmie kobiety bez powodowania jakichkolwiek objawów. Jednakże, jeśli jest obecna podczas porodu, może stanowić ryzyko dla noworodka. Właśnie dlatego badanie GBS jest tak ważne.

GBS to bakteria, która może żyć w organizmie kobiety, najczęściej w przewodzie pokarmowym lub układzie moczowo-płciowym. Większość kobiet z GBS nie ma żadnych objawów i może nie być nawet świadoma, że są nosicielkami.

Jakie są ryzyka dla noworodka?

Jeśli kobieta jest nosicielką GBS i zakażenie przeniesie się na noworodka podczas porodu, może to prowadzić do poważnych powikłań, takich jak:

  • Sepsa noworodkowa (infekcja krwi)
  • Zapalenie płuc
  • Zapalenie opon mózgowych

Co to jest badanie GBS?

Badanie GBS to prosty test, który polega na pobraniu wymazu z pochwy i odbytu. Jest to zazwyczaj robione pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. Jeżeli wynik testu jest pozytywny, to znaczy, że jesteś nosicielką GBS.

Jakie są zalecenia w przypadku pozytywnego wyniku GBS?

Jeśli jesteś nosicielką GBS, lekarze zazwyczaj zalecają podanie antybiotyków podczas porodu, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia noworodka. Antybiotyki są podawane dożylnie podczas porodu.


Dodane przez użytkownika Katarzyna | 13-01-23


Ostatnie posty